Leće vlastite marke: Što su i kako saznati originalno ime
Jeste li ikada čuli za privatne marke kontaktnih leća?
Ako ste odgovorili ne i korisnik ste kontaktnih leća, vjerojatno biste trebali nastaviti čitati.
Reći ćemo vam zašto. Kada kupujete kontaktne leće u većim optikama s više poslovnica, često ćete naići na kutije leća čije marke možete pronaći isključivo u njihovim trgovinama i nećete naići na istu marku u drugoj optici.
To ne znači nužno da je dotična optika ujedno i proizvođač tih leća. Privatne marke leća često su leće koje prodavači, u suradnji s proizvođačem leća, proizvode pod vlastitom markom u drugačijim kutijama. Te kutije tada sadrže leće koje su na tržištu uobičajeno dostupne, ali pod drugim nazivom koji im je dao izravno proizvođač.
Kontaktne leće – kao medicinski proizvodi – proizvedene su prema najstrožim standardima kvalitete i stoga zahtijevaju visoku razinu tehnologije, sigurnosti i znanja.
U e-trgovini Lentiamo pronaći ćete širok asortiman najpopularnijih leća u Europi od svih glavnih svjetski priznatih proizvođača, kao što su CooperVision, Bausch & Lomb, Alcon, Cibavision i drugi.
Kako pronaći izvorni naziv svojih leća
Korak 1. Uzmite kutiju leća
Sve što trebate znati obično je otisnuto - malim slovima - na kutiji pa čak i na blisteru. Prva stvar koju želite provjeriti je vrsta i svojstva leća.
- Jesu li vaše leće za jednokratnu upotrebu, četrnaestodnevne ili mjesečne?
- Nosite li jednožarišne leće? Jesu li sferne ili asferne? Trebate li torične ili multifokalne leće?
Ako ste u nedoumici, pročitajte naše informacije o razlikama između dnevnih i mjesečnih leća te jednostavan vodič za vrste kontaktnih leća.
Na kutiji popularnih leća Biofinity pokazat ćemo vam gdje možete pronaći sve korisne informacije.
Korak 2. Usredotočite se na zakrivljenost (BC) i promjer (DIA)
Obično svaka marka i vrsta kontaktnih leća ima svoju kombinaciju zakrivljenosti – BC (bazna krivulja) i promjera – DIA (promjer). To objašnjava zašto su ova dva parametra važna za pronalaženje izvornog naziva leća. Ova dva parametra kratko i jednostavno opisuju „veličinu“ vašeg oka. To je također razlog zašto ne biste trebali mijenjati marku ili model svojih leća bez prethodne konzultacije s optičarem. Ako jedan od parametara ne odgovara izmjerenim parametrima vaše rožnice, vjerojatno leća neće pravilno sjesti i neće vam biti ugodna u oku.

Korak 3. Saznajte više o materijalu i proizvođaču
Materijal je nedvojbeno najvažniji element koji treba uzeti u obzir. Zapravo, svaki materijal je gotovo uvijek i gotovo isključivo patentiran te ga koristi određeni proizvođač za proizvodnju određenih kontaktnih leća. To znači da na tržištu gotovo da ne postoje leće koje koriste isti materijal. Ako da, onda se radi ili o lećama iz iste serije (na primjer Biofinity i Biofinity toric), ili se radi upravo o privatnoj marki leća. Te informacije obično možete pronaći na jednoj strani kutije (obično na stražnjoj strani) zajedno s udjelom vode i ostalim tehničkim svojstvima.

Materijal kontaktnih leća obično je napisan na kutiji i na poklopcu blistera. Potražite duhovit, latinski naziv s nastavkom -filcon. Evo nekoliko primjera: Comfilcon A, Omafilcon A, Ocufilcon D, Hilafilcon B i mnogi drugi.
To znači da ako ste već reciklirali svoju kutiju, na blisteru još uvijek imate priliku pronaći sve korisne parametre (ako ih proizvođač navodi na blisteru)!

Ako naziv proizvođača nije naveden na prednjoj strani kutije, obično je otisnut na stražnjoj strani blizu malog simbola tvornice. Kao što smo već objasnili, većinu leća proizvode najbolji svjetski proizvođači u svojim vrhunskim tvornicama.
Ne mogu pronaći svoje leće online. Što mogu učiniti?
Kontaktirajte nas! Sve što trebate učiniti je poslati nam poruku na info@lentiamo.hr ili nas nazvati na broj +385 1775 7117. Ne zaboravite nam reći svoje parametre (ili nam poslati fotografiju kutije ili blistera e-poštom) te materijal leća, a naša služba za korisnike pokušat će saznati o kojim se lećama radi i jesu li dostupne u ponudi Lentiamo.
Komentari