Preskoči na sadržaj
Prijava

Oči i stres: Može li stres utjecati na vaš vid?

Ing. Petra Průchová

Medicinski pregledao/la Ing. Petra Průchová, Optometrist, dana 18. 12. 2024. Napisao/la Lentiamo

Jeste li znali da stres može utjecati na vaš vid? To je istina! Kada smo pod stresom, naš krvni tlak fluktuira, a naše tijelo oslobađa hormone koji mogu uzrokovati sužavanje krvnih žila, uključujući one u očima.

To može dovesti do zamućenog vida, umora očiju, pa čak i glavobolja. Osim toga, stres može pogoršati postojeće očne tegobe, poput sindroma suhog oka i glaukoma.

U ovom članku ćemo se osvrnuti na različite vrste očnih tegoba koje mogu biti uzrokovane stresom, a navesti ćemo i simptome te kratkoročna i dugoročna moguća rješenja.

Kako su povezane oči i psihička tjeskoba?

Istraživanje je pokazalo nekoliko veza između problema s vidom i nekoliko oblika stresa, uključujući tjeskobu, opći stres, hiperstimulaciju i emocionalnu iscrpljenost.

Kao rezultat stresa i tjeskobe, naše tijelo ulazi u stanje nelagode i počinje nam slati signale koje je važno uzeti u obzir. Ti se signali očituju i kroz naš vid.

Stres je zapravo izazov za cijeli naš imunološki sustav. Tijekom razdoblja relativno dugog stanja tjeskobe i nervoze, dolazi do usporavanja cirkulacije, što smanjuje njezinu učinkovitost, uzrokuje manji dotok kisika u tkiva te sporije i teže uklanjanje toksina.

Smanjeni protok krvi u oko može biti uzrok mnogih očnih tegoba. Osim toga, tipične fizičke reakcije koje doživljavamo pod stresom, poput stiskanja mišića lica i lošeg sna, također su povezane s problemima vida povezanima s tjeskobom.

Nastavite čitati i saznajte koje su to.

Kako stres utječe na vaše oči

Stres može utjecati na naš vid na nekoliko načina. Uz pomoć stručnjaka iz Lentiamo tima, u nastavku donosimo najčešće:

Zamućen vid

Stresom uzrokovano pogoršanje vida, poput zamućenog vida, može imati značajan utjecaj na kvalitetu života. Često se pripisuje fiziološkim učincima stresa na tijelo, uključujući promjene protoka krvi i razine hormona. Utvrđivanje uzroka je ključno, posebno ako su tegobe kronične i ne čini se da su povezane s poremećajima vida kao što su dalekovidnost, kratkovidnost, astigmatizam ili presbiopija.

Umor očiju

Ovo stanje može biti uzrokovano dugotrajnim intenzivnim fizičkim ili emocionalnim stresom, što može dovesti do napetosti mišića i umora očiju. Pravilno odmaranje, opuštanje i vježbe za oči mogu pomoći u ublažavanju simptoma i spriječiti nastanak sindroma umornih očiju.

Suhe ili suzne oči

Stresom izazvane očne tegobe mogu se očitovati i kao suhoća ili prekomjerno suzenje očiju. Ovi simptomi mogu biti uzrokovani različitim čimbenicima, uključujući povećanu aktivnost živčanog sustava i promijenjenu proizvodnju suza. Pravilno upravljanje razinom stresa i ciljano liječenje uzroka mogu ublažiti ove simptome i poboljšati zdravlje očiju.

Trzanje oka

Još jedna uobičajena pojava povezana sa stresom, koja se javlja kada se mišići oko oka nehotice stisnu. Ovo stanje, poznato i kao miokimija kapaka, može biti izazvano raznim čimbenicima, uključujući tjeskobu, umor i konzumaciju kofeina. Iako je obično bezopasno, trajno trzanje očiju može biti razlog za traženje medicinske pomoći.

Osjetljivost na svjetlo

Ova pojava, poznata i kao fotofobija, može biti izazvana raznim stresorima, uključujući emocionalne, fizičke ili okolišne čimbenike. Pravilna dijagnoza i liječenje su ključni za ublažavanje simptoma i poboljšanje kvalitete života.

Tunelski vid

Do toga dolazi kada se percepcija osobe pod utjecajem stresa suzi i ograniči. Ovo stanje može dovesti do smanjene sposobnosti obrade informacija i donošenja ispravnih odluka.

Mutnine staklastog tijela

Sa stresom se ponekad povezuje i pojava mutnina u staklastom tijelu, što su male mrlje ili točkice koje se pojavljuju u vidnom polju. Do ove pojave dolazi kada želatinasta tvar staklastog tijela degenerira, mijenja gustoću, viskoznost i pretvara se u različite oblike.

U većini slučajeva mutnine ne treba liječiti, one s vremenom same nestaju iz vašeg vidnog polja. Ako potraju ili se brzo mijenjaju, preporučuje se stručna konzultacija.

Glavobolje

Mehanizmi koji povezuju glavobolje sa stresom su opsežni i složeni. Dobro je poznato da stres može pokrenuti kaskadu događaja koji dovode do nastanka glavobolja i do njihovog naknadnog razvoja u očnu migrenu. U slučaju povremenih manifestacija, uvijek je dobro osigurati pravilnu hidrataciju, pravilno držanje i odgovarajuće lijekove.

Međutim, ako redovito patite od glavobolja, posjetite stručnjaka.

Može li stres uzrokovati podlijevanje očiju krvlju?

Stres zaista može biti čimbenik koji pridonosi crvenilu očiju, iako obično neizravno.

Prvo se možemo zapitati: zašto nam se mogu „podliti oči krvlju“? U slučajevima kada je oko nadraženo ili pretjerano napregnuto, krvne žile u tom području se proširuju kako bi se olakšao protok krvi.

Ova fiziološka reakcija prirodni je zaštitni mehanizam oka i odgovorna je za karakterističan crvenkasti izgled.

Kada smo pod stresom, tjeskobni, loše odmoreni i umorni, naše oči mogu biti crvene kao rezultat toga. U drugim slučajevima, ova se pojava može javiti iz različitih razloga. Da biste saznali više, pročitajte naš detaljan članak o crvenim očima.

Može li stres trajno oštetiti vaše oči?

Obično ne. Većina problema s vidom uzrokovanih stresom je samo privremena i nestaje nakon primjene tehnika opuštanja. Međutim, dugotrajni psihički stres može imati štetan utjecaj na zdravlje očiju, što može dovesti do izobličenja vida i u ekstremnom slučaju do gubitka vida.

osoba sa zatvorenim očima koja drži glavu

Za ublažavanje negativnih učinaka stresa na naš organizam, ključno je dati prioritet upravljanju stresom i brizi o sebi.

U slučaju trajnih ili ozbiljnih poremećaja vida, čak i ako su uzrokovani stresom, uvijek se preporučuje potražiti stručnu medicinsku pomoć. Očni stručnjak će vam pružiti pravilne savjete kako ublažiti tegobe i spriječiti eventualna pogoršanja.

Što možete učiniti kako biste izbjegli probleme s vidom uzrokovane stresom?

Kako biste spriječili probleme s vidom uzrokovane stresom, možete isprobati nekoliko jednostavnih metoda. Njihovom primjenom možete značajno smanjiti rizik od razvoja problema s vidom povezanih sa stresom i održati optimalno zdravlje očiju. U mnogim slučajevima, bit će toliko učinkovite da ćete njihove prednosti osjetiti prilično brzo.

Ovo su najbolje preporuke stručnjaka iz Lentiamo tima kako izbjeći probleme s vidom uzrokovane stresom:

Redovito uzimajte pauze

Redovito uzimajte pauze od aktivnosti koje opterećuju vaš um i tijelo. Studije su pokazale da kratke pauze svakih sat vremena ublažavaju fizički i psihički napor, omogućuju vam da se vratite obavljanju zadataka s obnovljenom pažnjom i energijom. Osim toga, može pomoći u sprječavanju izgaranja i smanjiti rizik od razvoja kroničnih zdravstvenih problema povezanih sa stresom.

Isprobajte naočale za plavo svjetlo

Smanjenjem količine plave svjetlosti koja ulazi u oči, naočale protiv plavog svjetla mogu pomoći u ublažavanju neugodnosti povezanih s dugotrajnim izlaganjem ekranima. To vam također može pomoći da poboljšate kvalitetu sna, a time i smanjite razinu stresa tijekom dana.

Opustite se

Duboko disanje, meditacija ili joga mogu pomoći u smanjenju razine stresa. Polaganim i dubokim disanjem možete aktivirati relaksacijski odgovor tijela, smanjiti krvni tlak i puls, poboljšati probavu i ojačati imunološki sustav. Njihovo redovito prakticiranje može dovesti do dugoročnih koristi, poput boljeg mentalnog stanja i emocionalne stabilnosti.

Održavajte zdravu i uravnoteženu prehranu

Konzumiranje hrane bogate hranjivim tvarima, poput voća, povrća i cjelovitih žitarica, može pomoći u regulaciji raspoloženja i smanjenju tjeskobe. Osim toga, uravnotežena prehrana može poboljšati cjelokupno fizičko zdravlje, što dovodi do povećane otpornosti i boljeg upravljanja stresom.

Redovito vježbajte

Fizička aktivnost pomaže u oslobađanju endorfina, koji prirodno poboljšavaju raspoloženje, te je učinkovit način upravljanja stresom i poboljšanja općeg blagostanja.

Dajte prioritet kvalitetnom snu

Spavanje potiče fizičku i mentalnu obnovu, poboljšava kognitivne funkcije i raspoloženje. Dovoljno sna također podržava funkciju imunološkog sustava, smanjuje rizik od kroničnih bolesti i pomaže u regulaciji apetita i tjelesne težine.

Vodite dnevnik

Zapisivanje misli i emocija može pomoći u procesu obrade i razumijevanja osjećaja, što dovodi do smanjenja razine stresa. Vođenje dnevnika može vam pružiti osjećaj kontrole i organiziranosti, omogućujući vam da se učinkovitije nosite sa stresorima.

Potražite stručnu pomoć

Što ako ste već isprobali sve gore navedene postupke, ali vam nisu dovoljni za upravljanje razinom stresa i stresom uzrokovanim očnim problemima? Tada je važno savjetovati se sa stručnjacima.

  • Savjetujte se sa svojim liječnikom opće prakse kako biste saznali koje konkretne mjere možete poduzeti za smanjenje stresa i poboljšanje kvalitete života.
  • Savjetujte se s psihologom. Ako primijetite da se kod vas ponavljaju problemi povezani sa stresom koji ometaju vaš svakodnevni život, moguće je da bi vam mogla pomoći terapija.
  • Zakažite pregled očiju kako biste otkrili eventualne promjene vida i na vrijeme riješili eventualne probleme. Bez obzira na stres, ne zaboravite da je uvijek važno redovito posjećivati očnog specijalista.

Kada stres udari, uobičajeno se javljaju simptomi poput glavobolje, zamućenog vida, umora ili suhih očiju. Ne zanemarujte ove savjete i trikove, vaše oči (i vaše cjelokupno zdravlje) će vam biti zahvalne!

Zaključak Lentiamo tima:

Važno je shvatiti da stres zaista može utjecati na vaš vid. Rješenje je često posvetiti se sebi ili isprobati jednostavne tehnike opuštanja. Međutim, preporučujemo potražiti medicinsku pomoć ako osjetite bilo kakve promjene vida ili ako se osjećate preopterećeni stresom.

Izvori

1. PubMed, The associations and mediators between visual disabilities and anxiety disorders in middle-aged and older adults: A population-based study

2. Mount Sinai, Relaxation techniques for stress

Ne propustite ništa važno.

Pretplatite se na naš e-mail bilten!

Komentari

Nema pitanja...

Najprodavaniji proizvodi